Polacy stają się coraz bardziej świadomi tego, jak ważne są postawy proekologiczne. Jedną z nich jest recykling, który sprawdza się także w przypadku makulatury. Dlaczego więc warto oddawać takie tworzywa do skupu i jakie korzyści są z tym związane?

Papier cenny jak złoto

Według bieżących danych każdy z nas zużywa około 50 kg papieru rocznie. Istotne jest jednak także to, że zaledwie 40 proc. z tej liczby podlega recyklingowi. Reszta jest marnowana, co finalnie prowadzi do dalszej eksploatacji środowiska naturalnego, które związane jest nie tylko z koniecznością wycinania drzew, ale ich przerobu zużywającego energię elektryczną oraz wodę. Dane te doskonale pokazują, jak wiele do zrobienia jest w tym zakresie oraz jak ważny jest recykling makulatury.

Korzyści wynikające z recyklingu makulatury

Oczywistą korzyścią jest mniejsza eksploatacja zasobów naturalnych. Ponowne przerobienie papieru wiąże się z koniecznością wycięcia mniejszej liczby drzew, zużycia mniejszej ilości wody, a także ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Nie są to jednak wszystkie zalety wynikające ze sprzedaży makulatury do skupu oraz późniejszego przerobienia tego surowca. Okazuje się bowiem, że to korzyść także dla nas samych jako nabywców. Papier z recyklingu jest zazwyczaj po prostu tańszy, aniżeli produkowany z dopiero ściętych drzewostanów. Tym samym na tego typu zakupach – zwłaszcza w większych ilościach – można sporo zaoszczędzić.

Oddanie makulatury do skupu to także możliwość potencjalnego zysku, głównie w sytuacji, gdy mamy do oddania większe jej ilości. W ten sposób można spożytkować przede wszystkim czasopisma, gazety, torby papierowe, kartony, nienadające się do sprzedaży książki, a także papier techniczny. Trzeba przy tym pamiętać, że skupy nie przyjmują papieru zanieczyszczonego i zabrudzonego, którego nie można poddać recyklingowi.

Jak widać jest wiele powodów, dla których zdecydowanie warto oddawać makulaturę do skupów takich jak nasz. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić, to koniecznie się z nami skontaktuj.