Codziennie każdy z nas produkuje ogromną ilość śmieci — jest to nawet 4000 kg rocznie! Gdybyśmy nie dbali o segregację śmieci, to obecnie cały świat byłby jednym wielkim wysypiskiem. Dlatego między innymi tak ważne są różnego rodzaju skupy — np. skup makulatury, który ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Jest to miejsce, do którego możemy oddać stare gazety, czasopisma, książki, a także wszelkiego rodzaju opakowania kartonowe i wiele innych. Jaki wpływ na środowisko mają skupy makulatury? Sprawdź to!

Skup makulatury — jak działa?

Praktycznie w każdym mieszkaniu możemy znaleźć stare czasopisma, książki, zeszyty, z których już nie korzystamy. Nie ma sensu, aby zajmowały nam one miejsce w domu. W takim przypadku warto je zebrać i zanieść do skupu makulatury. Oprócz tego warto podkreślić, że uda nam się na tym zarobić trochę pieniędzy. Na rynku możemy znaleźć wiele skupów makulatury — na przykład naszą firmę Kornex.

Pamiętajmy jednak, aby dobrze przygotować odpady — wśród nich nie powinny się znajdować brudne od tłuszczu opakowania. Zanim udamy się z naszymi odpadami do skupu, warto również zapoznać się z dokładną definicją makulatury, gdyż bardzo często się zdarza, że do takiego skupu ludzie przynoszą resztki tapet, czy materiałów budowlanych, a przecież to nie jest makulatura. Ponadto powinniśmy sprawdzić, czy opakowania, które chcemy oddać do skupu, nie są zrobione z wielu materiałów.

Dlaczego warto korzystać ze skupu makulatury?

Skup makulatury to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które jest potrzebne środowisku. To właśnie tam segreguje się odpady. Wyodrębnia się papier zadrukowany i nie, a także pokryty różnymi substancjami oraz czysty. Odpowiednio posegregowane trafiają do różnych przetwórni, gdzie następnie są na nowo wykorzystywane. Warto wiedzieć, że im większa ilość przetworzonej makulatury, tym większa jest oszczędność dla naturalnych zasobów środowiska.

Wiele osób spala makulaturę, jednak nie jest to najlepszy krok, gdyż bardzo często na nadrukach znajdują się farby, które dostają się do atmosfery i są po prostu dla niej bardzo szkodliwe. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest oddanie makulatury do skupu, dzięki czemu nasza makulatura zostanie ponownie wykorzystana. Oczywiście nie moglibyśmy również nie wspomnieć o tym, że oddawanie makulatury do skupu wiąże się z tym, że nie zwiększają się wysypiska śmieci, a co za tym idzie — środowisko jest po prostu czystsze.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, skup makulatury to miejsce, do którego możemy oddać wiele niepotrzebnych nam już materiałów. Jesteśmy pewni, że w każdym domu znajdują się jakieś stare gazety, które po prostu leżą i się kurzą, a przecież możemy łatwo się ich pozbyć i zyskać więcej miejsca w mieszkaniu.