Remont mieszkania jest czasochłonnym i żmudnym zajęciem. Aby przebiegł sprawnie, dobrze jest wcześniej przygotować się do niego odpowiednio, pamiętając również o tym, jak pozbyć się na koniec odpadów. Trzeba wiedzieć, że resztek po remoncie nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, a nowe przepisy, które weszły w 2021 roku, nakazują nam segregować je. Najlepszym nadal rozwiązaniem jest zamówienie kontenera w firmie zajmującą się utylizacją odpadów.

Wszystkie odpady oznakowane są specjalnymi kodami, które ułatwiają ich klasyfikację. Objęte są one przepisami, które szczegółowo określają możliwości ich ponownego wykorzystania lub utylizacji. Czysty gruz ma wiele możliwości zastosowania, podobnie jak papier czy szkło. W przypadku remontu mamy do czynienia z różnymi odpadami, najczęściej zmieszanymi. Podczas remontu łazienek usuwane są zwykle stare kafelki, sanitariaty i rury, z pozostałych pomieszczeń – tapety, meble, meblościanki. Nie zawsze oddzielenie poszczególnych materiałów jest proste. Od 2021 roku odpady poremontowe muszą być dzielone na frakcje pod groźbą kary grzywny lub aresztu. Nowe przepisy są implementacją prawa UE, z którego wynika, że segregacja musi dotyczyć przynajmniej metalu, szkła, tworzyw sztucznych, drewna, gipsu, odpadów mineralnych, materiałów ceramicznych i kamieni. 

Jest kilka sposobów na pozbycie się odpadów poremontowych. Można na przykład na własny koszt odstawić je do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-ów), jednak dla większości osób jest to kłopotliwe, szczególnie jeśli dysponują w danym momencie tylko samochodem osobowym. Wiele miast i gmin walczy z dzikimi wysypiskami śmieci poprzez organizację darmowych punktów selektywnej zbiórki odpadów dla osób prywatnych. Tutaj jednak także trzeba zadbać  o transport we własnym zakresie. Jedynym właściwie wygodnym i prawidłowym sposobem pozbycia się odpadów poremontowych jest zamówienie kontenera i wywóz odpadów budowlanych przez firmę, która zajmuje się utylizacją tego typu odpadów.

Jak zamówić kontener?

Firma zajmująca się wywozem i utylizacją odpadów dysponuje kilkoma rozmiarami kontenerów, a w wyborze odpowiedniego pomoże nam pracownik w bezpośredniej rozmowie. Osoby prywatne zazwyczaj decydują się na małe kontenery o pojemności 5-7 m³, natomiast firmy – najczęściej powyżej 30 m³. Wybór powinien być jednak podyktowany indywidualną sytuacją.
Zawsze należy poinformować pracownika, z jakim rodzajem odpadów mamy do czynienia. Nigdy nie można mieszać odpadów poremontowych z innymi materiałami (szczególnie  toksycznymi) takimi jak wełna mineralna, lakiery i farby lub azbest, który wymaga specjalnego traktowania również przy demontażu elementów go zawierających. Firmy wywożące odpady mają w ofercie różne rodzaje pojemników, m.in. na gruz czysty i zmieszany, odpady zmieszane, wełnę mineralną. Najlepiej wcześniej omówić szczegóły z firmą, ustalić dzień podstawienia kontenera i długość czasu, jakiego potrzebujemy na jego zapełnienie. Wcześniejsze przygotowanie wywozu odpadów zapewni sprawne i szybkie porządki po remoncie.